Екскурзия с учебна цел до Велико Търново по проект „Еразъм+“
Excursion scolaire à Veliko Tarnovo du projet «Erasmus+»
Във връзка с „Проекта“ по френски език на тема „Градина без граници. Нека нашият дух цъфти в градината на Европа“, Програма „Еразъм+“, Ключова дейност 2, Стратегически партньорства, екипът на проекта организира екскурзия, която се проведе на 23.06.2017 – 24.06.2017 г., с маршрут Сатовча – Шипка – Габрово – Велико Търново – Пловдив - Сатовча.
Целта на екскурзията бе да се запознаят учениците с традициите на Еньовден - денят на лятното слънцестоене и лечебните билки, Цар-Симеоновата градина в гр. Пловдив, както с природното и историческото богатство на България – дейност по проект „Еразъм+“.
Ръководители на екскурзията бяха: г-жа Нели Бурова – старши учител по Химия и ООС, г-жа Аксиния Айролова – старши учител по ИКТ и г-жа Денка Николова - старши учител по БЕЛ.
Г-жа Нели Бурова – главен ръководител, зачете инструктаж за осигуряване на безопасността и опазване на живота и здравето на учениците, съгласно Наредба №2 от 24.04.1997 г. за организиране и провеждане на детски и ученически отдих и туризъм, и информация за всички градове, градини, обекти и забележителности.
Екскурзията съвпадна с празника по случай Еньовден, който всяка година се организира в местността „Ксилифор“ край Велико Търново.
Първата забележителност, която посетихме бе храм-паметника на свободата - връх Шипка. Учениците изкачиха общо 1010 стълби до върха на монументалната скулптура на връх „Свети Никола“, където рецитираха на глас стихотворението на Иван Вазов – „Опълченците на Шипка“.
Те чуха кратка информация за паметника на свободата, символ на признателността на българския народ към подвига на руските войни и българските опълченци. Височината на паметника на свободата е 31,50 метра. Той представлява огромен каменен блок с форма на пресечена пирамида и по своето архитектурно оформление напомня крепостните съоръжения от времето на средновековната българска държава. В горната му част на северната стена с метални букви е изписано: „На борците за свободата“, а на останалите стени: „Шипка“, „Шейново“ и „Стара Загора“ – тези имена напомнят за местата на сраженията, в които българските опълченци, заедно с руските войни са влизали в решителен бой с врага.
След това се отправихме към гр. Габрово, където посетихме етнографския музей на открито в България - музея „Етъра”. Представлява възстановка на българския бит, култура и занаятчийство. Той е първият по рода си музей в България. В него се намира единствената в България сбирка на народна техника на вода. Тя съдържа 10 експоната и е една от богатите и добре организирани технически сбирки сред европейските музеи на открито. Това е причината, водното колело да се превърне в емблема на Етъра.
Привечер се настанихме в хотелски комплекс „Момина крепост“ край гр. Велико Търново. Освен вечеря на учениците бе организирана и дискотека със забавни музикални игри. Рано сутринта на другия ден участвахме в мероприятията по случай Еньовден в местността „Ксилифор“.
По стара традиция, за четиринадесети път се организира масово бране на билки и цветя, защото поверието разказва, че на този ден билките и цветята са най-лековити. Жена-билкарка разказа на учениците, че от билките са правят китки, толкова на брой, колкото са членовете на семейството и се завързват с червен конец, след което се оставят да пренощуват отвън, а на сутринта по тях се гадае за здравето на човека, на когото са наречени. След това се закачат в дома и се използват през цялата година за лечение на болните - кадят ги, къпят ги с водата, в която са били потопени.
Освен китките, от останалите събрани билки и цветя се прави голям Еньовски венец, през който минават всички, за да бъдат здрави през цялата година. Учениците минаха под венеца за здраве, щастие и късмет.
След това, групата се отправи към старопрестолния град Велико Търново, където направихме екскурзоводска обиколка на Царевец - хълм край Велико Търново, както и едноименна крепост в центъра на самия град, която има историческо значение за Второто българско царство.
След като обядвахме тръгнахме за гр. Пловдив. Посетихме градския парк наречен още „Зеленото сърце на Пловдив“. Насладихме се както на разнообразието от цветя и зелени храсти, така също и на различните скулптури на български духовни водачи.
Информацията е предоставена от г-жа Нели Бурова – старши учител по Химия и опазване на околната среда.