Учебно-образователна екскурзия по проект „Градина без граници“
Excursion scolaire du projet «Erasmus+»
Във връзка с „Проекта“ по френски език на тема „Градина без граници. Нека нашият дух цъфти в градината на Европа“, по Програма „Еразъм+“, Ключова дейност 2, Стратегически партньорства, координаторът на Проекта – г-жа Райка Славчева, организира екскурзия с учениците от VIII, IX, X и XI-те класове, която се проведе на 13, 14 и 15.04.2017 г., с маршрут: Сатовча – Пловдив – Бургас – Варна – Балчик - Сатовча.
Целта на екскурзията бе да се запознаят учениците с ботаническата градина в гр. Балчик, морската градина в гр. Бургас, Цар-Симеоновата градина в гр. Пловдив, както и с природното богатство на България – дейност по проект „Еразъм+“.
Ръководители на екскурзията бяха: г-жа Райка Славчева – старши учител по Френски език и координатор на проекта; г-жа Албена Халачева – старши възпитател, г-жа Азизе Арнауд – старши възпитател - ПИГ, г-жа Зайра Гадаахмед – старши възпитател - ПИГ и г-жа Нели Узунова – старши начален учител.
Г-жа Райка Славчева зачете инструктаж за осигуряване на безопасността и опазване на живота и здравето на учениците, съгласно Наредба №2 от 24.04.1997 г. за организиране и провеждане на детски и ученически отдих и туризъм, и информация за всички градове, градини, обекти и забележителности.
Първата забележителност, която посетихме бе Морската градина в гр. Бургас - един от най-големите паркове в града. Тя се простира по продължението на градския плаж, дълга е около 5 км и заема площ от около 600 дка. Засадена е с декоративни дървета и храсти, като сред тях са разположени скулптури и бюстове на известни български и чуждестранни възрожденци, борци за свобода, писатели, актьори и личности.
Втората забележителност, която посетихме бе Университетската ботаническа градина и „Двореца” в гр. Балчик - звено на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Създадена е през 1955 г. и се простира на площ от 194 дка, като голяма част от територията й е със статут на защитена местност по Закона на защитените територии.
В тази неповторима градина – единствена на Балканския полуостров се отглеждат над 4 600 растителни вида. Освен красив кът на България, Университетската ботаническа градина в Балчик е място за изследователска и научна дейност, студентски практики, инициативи, свързани с екологичното образование и изкуството.
Градината е спасителен център на редки и застрашени видове по Вашингтонската конвенция. Тя е член на Световния съвет на ботаническите граднии, Европейския консорциум на ботаническите градини, Образователната мрежа за екологично образование в ботаническите градини. Участва със своите колекции в обмена на семена Index Seminum с ботанически градини от цял свят.
В ботаническата градина има над 3000 вида растения от цял свят, между които субтропични и тропични екзоти. В нея се намират около 370 етикирани растения, храсти, дървета и 600 вида кактуси.
Цветята в градината са оформени много красиво, аранжирани са по различни начини, изобразяващи геометрични фигури – квадрат, правоъгълник, ромб, пирамида, конус, триъгълник и др.
В Университетската ботаническата градина влиза и Арихитектурно-парков комплекс „Двореца“, обхващащ сградния фонд и парковата част на бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария в началото на XX век. Дворецът е построен от 1924 г. до 1927 г. в непосредствена близост до морския бряг. Той е на 3 етажа и има кула, която прилича на минаре на джамия. Негови архитекти са италианците Америго и Августино. В него се преплитат различни религии и традиции. Наблюдавахме готически, старобългарски, мавритански и ориенталски елементи.
Следващата забележителност бе „Цар-Симеоновата градина“ в гр. Пловдив, намираща се в центъра на града, създадена от Люсиен Шевалас през 1892 г. Градината и до днес е запазила своите оригинални оформителски допълнения – голямото езеро, красивия фонтан със скулптурната фигура, пеещите фонтани и др. Фонтанът е единствената реликва, напомняща за Първото българско изложение, проведено на мястото на днешния парк. Други известни фонтани са „Рибарчето“ и „Мечката“. Градината е обявена за паметник на парковото изкуство.
По време на посещенията на ботаническите градини, г-жа Райка Славчева постави следните задачи на учениците:
- да направят снимки на растенията, които най-много са ги впечатлили
- да изработят фотоколажи от цветни градини
- да направят видеоклипове
Екскурзията завърши с въпросник, съдържащ четири въпроса, който учениците попълниха в автобуса:
- Посочете три неща, които ви направиха най-голямо впечатление по време на учебно-образователната екскурзия по проект „Градина без граници“, Програма „Еразъм+“
- Избройте растенията, които ви впечатлиха най-много
- Формулирайте своите изводи за вашето участие в учебно-образователната екскурзия
- Посочете поне три ползи за вас от участието в учебно-образователната екскурзия
От направения анализ на въпросника се констатира, че учениците са силно впечатлени от забележителностите, които са разгледали по време на учебната екскурзия.
Изводът, който направиха е, че България е наистина много красива страна, една райска градина и нашето най-голямо богатство.
Ето какво споделиха те:
„Обичаме България, защото е една и неповторима, най-красива на света! Останахме очаровани от красотата на българското Черноморие. За нас беше едно истинско приключение.“
Като Координатор на Проекта изказвам благодарности на: транспортна фирма ЕТ „БЕСИ - Цанко Пильоев“, г-жа Албена Халачева, г-жа Азизе Арнауд, г-жа Зайра Гадаахмед, г-жа Нели Узунова, учениците – участници в екскурзията.
Пожелавам Ви здраве, щастие, късмет и ползотворна работа.
Благодаря Ви!
Информацията е предоставена от г-жа Райка Славчева – старши учител по Френски език, Директор по Европейски проекти към Френски Алианс, гр. Благоевград и Координатор на проекта.