Спектакъл по физика и химия по време на международната среща
Un spectacle de la physique et de la chimie pendant de la reunion internationale avec l'Espagne et du Portugal
Във връзка с „Проекта“ по френски език на тема „Градина без граници. Нека нашият дух цъфти в градината на Европа“, по Програма „Еразъм+“, Ключова дейност 2, Стратегически партньорства, г-жа Силвина Адамова – старши учител по Физика и астрономия и г-жа Нели Бурова – старши учител по Химия и опазване на околната среда, проведоха образователни-развлекателни уроци под формата на шоу-спектакъл с учениците от България пред партньорите от Испания и Португалия. Темата бе „Приказка за физиката и химията”.
Основни цели:
- Развиване уменията на учениците за изготвяне и представяне на физични и химични опити
- Прилагане на знанията и уменията при изпълнението на лабораторни опити и демонстрации
- Повишаване на интереса у учениците към физиката и химията
- Развиване творческите умения на учениците
- Осъществяване на междупредметни връзки в областта на физиката и химията
- Обмяна на педагогически опит с европейско измерение
Г-жа Райка Славчева – старши учител по Френски език, приветства гостите и представи целите и задачите на спектакъла. Спектакълът започна с приказка за физиката, която се разказва за принц Явор и принцеса Кристина, които са пленени от вещицата Пития. Оттогава, вещицата Пития им поставя различна задача всеки ден. При решаването на задачата на принца и принцесата, помага Духът на Исак Нютон.
Партньорите научиха, че решението на задачата не е „магично“, а е следствие от физичните закони. По-късно се появява духът на Блез Паскал.
Театралните роли бяха изиграни много сполучливо от: Ели Дзаганова - Пития; Снежана Бошнакова - принцеса Кристина; Красимир Джилджов - принц Явор; Ахмед Калвун - сър Нютон; Цанко Хаджиев - Блез Паскал.
Учениците демонстрираха няколко опити, свързани с физичните свойства.
Ученикът Валентин Заимов взе един бял лист и върху него постави чаша с вода. Листът не падна, защото му действа външна сила, насочена нагоре – това е атмосферното налягане.
Ученикът Цанко Хаджиев в ролята на Блез Паскал разясни, че натискът, който атмосферата на Земята оказва върху 1 квадратен метър от земната площ се нарича атмосферно налягане. Този натиск върху листа отдолу е много по - голям от натиска, който тежестта на водата оказва върху листа отгоре.
Следващият опит, който нашите ученици показаха бе: две чаши, с еднакви отвори и запалена свещ в едната чаша, а другата поставиха върху нея, като ги отделиха с парче хартия.
Учениците обясниха, че при загряване, въздуха в чашата се разширява и част от него излиза навън, в следствие на това, налягането на въздуха в чашата става па-малко от външното налягане. Равновесието между двете налягания се нарушава и атмосферното налягане притиска чашите толкова здраво, че те не могат да се отлепят.
Представлението продължи с експериментални опити по химия, под ръководството на г-жа Нели Бурова.
Учениците разясниха на партньорите Периодичната система, в която руският химик Дмитрий Иванович Менделеев открива един от основните природни закони – този за периодичността в свойствата на химичните елементи. Това се случва, докато ученият работи над труда си „Основи на химията”.
След разясненията, учениците направиха лабораторни химични опити, показвайки своите знания, умения и компетентности в областта на химията.
Като Координатор на Проекта изказвам благодарности на: г-н Джеват Дунчев – Директор на СУ Сатовча, г-жа Силвина Адамова – старши учител по Физика и астрономия, г-жа Нели Бурова – старши учител по Химия и опазване на околната среда, учениците от СУ Сатовча, партньорите от Испания и Португалия.
Благодаря Ви!
Информацията е предоставена от г-жа Райка Славчева – старши учител по Френски език, Директор по Европейски проекти към Френски Алианс, гр. Благоевград и Координатор на проекта.